Bugün 20.05.2019 - Türkiye'nin en büyük Drone bilgi portalına hoşgeldiniz ...

Sertifika Sorgulama

19 Mayıs Havacılık Gençlik ve Spor Kulübü üzerinden verilen İHA Ticari Eğitim Sertifikalarınızı TC Numaranızı yazarak sorgulayabilirsiniz. Her sorgulamada tarafınıza güvenlik amaçlı bilgilendirme SMS’i gidecektir.

Belgeniz sistem üzerinden bulunamaması halinde sağ bölümde bulunan chat üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Tarafınıza ulaşmayan veya kayıp olan ehliyetiniz için BURAYI TIKLAYARAK talep açabilirsiniz. İlgili evraklar 19 Mayıs Havacılık Kulübü Sistemi ve sorumluluğunda bulunmaktadır.

Lütfen formun altında  yer alan bilgilendirme yazımızı okumayı unutmayınız.

Sistemde evrakınız çıkmadıysa aşağıdaki chat bölümüne katılarak bizden yardım isteyebilirsiniz

Sertifikamı İndirdim, Şimdi Ne Yapacağım ?

 1. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İHA Sistemine Giriş Yapınız ( iha.shgm.gov.tr )
 2. Daha önce hiç kayıt olmadıysanız üstte yer alan Kayıt Oluştur butonuna basıp BİREYSEL seçerek kaydınızı olabilirsiniz. Burada Ticari bölümünü daha sonra anlatacağız. TC Numaranızı , GSM ve Mail adresini doğru yazdığınızdan emin olunuz. Mail adresinize doğrulama gelecektir. Linki tıkladığınız zaman sisteme giriş yapabilirsiniz.
 3. Sisteme Giriş yapınca İHA PİLOT KAYIT BAŞVURUSU linkini tıklayınız
 4. Karşınıza çıkan ekrandan aldığınız eğitimin türüne göre İHA-0 TİCARİ veya İHA-1 TİCARİ linkini tıklayın.
 5. Sırasıyla yukarda sorguladığınız ekranda çıkan ehliyetinizi önlü arkalı görüldüğü gibi ALDIĞI EĞİTİM DÖKÜMANI bölümüne yükleyiniz
 6. B Sınıfı Sürücü Olur Sağlık raporunu İş Yeri Hekiminizden veya Aile Hekiminizden alabilirsiniz. Raporda resim bulunmasına gerek yok fakat bazı aile hekimleri resimsiz rapor vermemektedir. Bu raporu işyeri hekiminizden de kolaylıkla alabilirsiniz. İşyeri hekiminize B sınıfı Sürücü Olur yerine İha Pilotu Olur ibaresi de yazdırabilirsiniz.
 7. Evrakları yükledikten sonra 1-7 gün içerisinde pilot onayınız yapılmaktadır

 

Ticari Pilot Olduğumu Nasıl Anlarım ?

 1. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İHA Sistemine Giriş Yapınız ( iha.shgm.gov.tr )
 2. Üst menüde sırasıyla Bilgilerim ve Pilotluk Yetkilerim Kısmını tıklayınız. Pilotluk yetkinizi orada göreceksiniz.
 3. Eski SHGM sistemlerinde Vergi numaranızla kendinizi ticari kayıt yaptıysanız ve pilotluk yetkileriniz Ticari görülüyorsa, SHGM Uçuş izni Aldığınız bölümde Ticari seçeneğinin aktif olmadığını göreceksiniz. Eski sistemde Ticari’nin tanımı vergi mükellefi olan kişilerdi, şimdi Eğitim almış kişiler olarak tanımlanıyor. Yani YENİDEN İHA-0 Ticari olarak başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

 

Aldığım sertifika nerede işime yarayacak ?

 1. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İHA Sisteminden uçuş izni talep ediniz. ( Haritanın çıkması için Google Chrome kullanınız )
 2.  Sağ ekranda görüldüğü üzere Pilot Lisansınız ticari olarak tanımlandıkran sonra uçuş izniniz bölümünde Ticari seçeneği aktif olacak. Böylelikle yerleşim alanı içerisinde yapacağınız uçuş izin başvurularınız red olarak geri dönmeyecektir
 3. Piyasada maalesef Hobi Lisans türü ile uçuş izni talep edilerek izin red edildiği için Uçuş İzinleri Reddediliyor şeklinde açıklama dönmesi bu sebeptendir.Unutmayınız ki sizler artık Ticari Pilot’dan ziyade Sorumlu pilotsunuz. Yani yapacağınız yasak uçuşlardan sorumlusunuz. İHA Talimatlarına uygun olarak kurallara riayet ederek uçmaya, 120m. üzerinde ve gece uçuşu yapmamaya en önemlisi de uçacağınız bölgede uçuş öncesi güvenlik sorunu yaşamamak adına izinli bile olsanız 155’e bilgi vererek uçmayı unutmayınız.İHA PİLOTLUĞUNUZ HAYIRLI VE UĞURLU OLMASI DİLEĞİYLE

 

Şu yazılarımızı da okumayı unutmayınız :

İzin işleminde istenen Sigorta Evrakı Nedir ?

 

Sigorta Nereden Yaptırabilirim, ne kadar tutuyor, neleri kapsıyor, poliçe örneğini görebilir miyim ? ( Yazımız Hazırlanıyor )

Telsiz Belgesi Nedir, Bana nerede işime yarar ? 

Uçuş izinlerini daha kısa sürede almak ve 2 günde Notam’da yer almak için ne yapmam gerekiyor ?